Pokud jste majitel domu či bytu, padá na vás povinnost zajistit dodržování požární ochrany vaší stavby. Zodpovídáte za dodržování povinností požární ochrany ve všech společně užívaných prostorách a částech stavby. Máte právo koordinovat, organizovat a řídit zajištění požární ochrany u všech subjektů, které stavbu s vaším souhlasem využívají. Při provozování bytového domu lze odpovědnost za plnění některých úkolů požární ochrany zapracovat do smluv o nájmu a podnájmu, domovního řádu, stanov apod.
Zákon o požární ochraně a zákony k němu přilehlé jsou poměrně složité. Například se můžete dopustit přestupku, pokud neumožníte vstup na nemovitost při cvičení jednotky požární ochrany, pokud k tomu vydalo rozhodnutí hasičský zbroj kraje nebo obce nebo pokud neudržíte v provozuschopném stavu věcné prostředky požární ochrany (přenosné hasicí přístroje) nebo požárně bezpečnostní zařízení (nástěnné hydranty, požární dveře, nouzové osvětlení, zařízení pro odvod tepla a kouře). Musíte tedy sami dbát na včasnou revizi hasících přístrojů. Také je přestupek, pokud nedodržíte bezpečnost používání otevřeného ohně, nebo provedete akce, které mohou vést ke vzniku požáru, ačkoli nemáte odbornou způsobilost požadovanou pro výkon takových prací zvláštními právními předpisy. Může vás překvapit, že je přestupek pálit porosty, nebo to, že provozujete špatně spalinovou cestu. Pokuta za tyto přestupky je od 10 000 až po 25 000 korun.
Když se zaměříme na revizi a kontrolu hasících přístrojů – u vodních a pěnových je povinná periodická kontrola jednou za tři roky, u práškových a sněhových jednou za pět let, avšak v případě náhlého poklesu tlaku uvnitř nádoby hasícího přístroje nebo když dojde k mechanickému poškození přístroje, je nutná okamžitá revize a oprava.