Kompozitní materiály lze obecně označit jako takové laminátové materiály, které jsou složeny ze dvou nebo více složek s rozdílnými fyzikálními vlastnostmi. Díky jejich spojení získáme zcela nový prvek s pevnějšími vlastnostmi.
Materiály používané k výrobě kompozitních materiálů
Rozlišujeme hned několik možných typů kompozitních materiálů. Hojně využívané jsou:
- Uhlíkové kompozity – nebo též “karbonové kompozity” jsou materiály tvořeny z dlouhých vláken grafického uhlíku. Typ vazby vláken určuje výslednou pružnost a odolnost výrobku.
- Kevlarové tkaniny – znám též jako aramidové tkaniny mají velkou odolnost proti vysokým teplotám
- Skelné tkaniny – vznikají spojením aramidu a skla a též jsou využívány zejména pro výrobu větších a středně velkých výrobků
- Hybridní materiály – vznikají spojením dvou a více materiálů, přičemž nejčastěji se používá kombinace karbonu a kevlaru, čímž je dosaženo velké pevnosti a houževnatosti výrobku.
Využití kompozitních materiálů
Díky své tuhosti, houževnatosti i pružnosti nabízejí kompozitní materiály široké využití. Kevlarové a uhlíkové kompozity se například, díky své odolnosti vůči teplu využívají k výrobě ochranných oděvů. Skelné tkaniny se pak používají ve výrobě větších a středně velkých produktů např. nádrže.
Kvalitní výrobky z kompozitních materiálů vyrábí již 25 let česká firma DZ Carbon composit. Dodávají díly do průmyslu, Vyrábějí nábytek z karbonu, nebo jedinečné výrobky na přání. Mezi jejich unikát patří i karbonové pouzdro na housle. Neváhejte a pořiďte si také jeden z inovativních kousků do vaší domácnosti!
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.