Jak ochránit kovové materiály před zrezivěním

Jak ochránit kovové materiály před zrezivěním

Kov patří mezi oblíbené materiály nejen ve strojírenství. Každý kutil má doma kufřík plný nářadí, které by se bez kovu zkrátka neobešlo. Kov však není jen praktickou záležitostí. Je také oblíbeným designovým prvkem mnohých interiérů i exteriérů. I když je ledově chladný a zároveň honosný vzhled tohoto materiálů naprosto jedinečný, není rozhodně samozřejmostí. Abychom si ho udrželi musíme vynaložit trošku úsilí.

Stejně jako lidskou tvář začnou s přibývajícím věkem zdobit vrásky, na kovu se zase objevuje rez. Ta může poškodit nejen vzhled výrobku, ale také jeho funkčnost. Správnou péči však můžeme se rzí účině bojovat a životnost kovového výrobku si tak prodloužit i o několik let. Klíčem k tomu je pravidelná údržba.

V domácnostech se nejčastěji setkáváme se železem nebo ocelí a právě pro tyto dva typy kovu představuje rez úhlavního nepřítele. Pokud se nejedná o velké stroje, které si žádají profesionální technologii pro povrchové úpravy kovů realizované ve velkých továrnách, můžeme si se rzí poradit i doma. Stačí na něj čas od času aplikovat ochranný nátěr. Postup není nijak složitý a zvládne ho prakticky každý.

Než se pustíme do aplikace, měli bychom se ujistit, že na kovu nezůstala žádná rez, prach ani mastnota. Ty můžeme odstranit ručně pomocí oškrabování nebo kartáčování, případně chemické moření. Zvýšenou pozornost bychom měli dbát na všechny záhyby materiálů, kde se nečistoty drží nejčastěji. Zbytková špína by totiž mohla výrazně snížit přilnavost a degradovat tak ochranné vlastnosti nátěru. S mastnotou si efektivně poradí saponáty, které zároveň zbaví předmět prachu a my se můžeme pustit do natírání.

Obezřetní bychom měli být také při manipulaci s nátěrovou hmotou. Nejen okolní prostředí, ale také obal nátěrové hmoty může být ušpiněný a při otevírání si prach a nečistoty můžeme nechtěně přimísit do barvy, čímž bychom si opět zbytečně snížili jeho účinnost. Před samotným otevřením je tedy obré víčko a obal nátěrové hmoty pečlivě otřít.

Také ředění je důležité. Ale citlivě! Barva od výrobce bývá většinou mnohem hutnější a koncentrovanější, než v jaké konzistenci je doporučeno ji nanášet. Aby nátěr nezasychal několik dní a nebyl měkký, je lepší ho zředit doporučeným rozpouštědlem.