I v zimě můžete pěstovat bylinky, jen musíte vědět, jak na to

I v zimě můžete pěstovat bylinky, jen musíte vědět, jak na to

Máloco umí zpestřit a oživit naši stravu tak jako bylinky. Nic nedochutí mozzarellu lépe než čerstvé listy bazalky a nic nevylepší čerstvý chleba s lučinou víc než pažitka. Není však bylinka jako bylinka, a přestože tak spoustu z nich dostaneme v obchodě i v usušeném stavu, chuti čerstvě utržených lístků rostliny se nic nevyrovná. Spousta hospodyněk, které mají zahrádku nebo alespoň prostorný balkon, se tak rozhoduje pěstovat si bylinky přes léto samy.

Ani v zimních měsících se však tohoto zdravého doplňku stravy vzdávat nemusíme. Po dobu zimních mrazíků si můžeme rostlinky pěstovat doma v květináči. Spousta lidí se však potýká s tím, že jim bylinky po pár týdnech uvadají. Neustálé nakupování rostlin potom vidí jako zbytečné vyhazování peněz a ztrátu času. Možná jen neznáme správné typy, jak se o rostlinky doma starat. I zdatní zahradníci totiž mohou mít s pěstováním v bytě problém. Ne vše, co totiž platí pod širým nebem a na čerstvém vzduchu, funguje i doma.

Je důležité mít na paměti, že bylinky potřebují obecně mnohem větší péči než ostatní pokojové rostliny. Zalít je tedy zároveň se zbytkem okrasných květin u nás v bytě, nemusí stačit. Bylinkám bychom vodu měli doplňovat často ale v malých dávkách. Nelze jednoznačně říct, jak často bylinky zalévat, vše záleží na okolnostech a prostředí, ve kterém rostou. Obecně bychom však měli jejich substrát udržovat neustále vlhký. Vždy je lepší bylinkám kápnout ob den pár kapek vody, než je jednou za týden „přelít“. Ani jeden extrém však není dobrý. Pokud bychom rostlinky zalévali moc, mohly by jim začít uhnívat kořeny.

Rozlišovat bychom měli také jednotlivé druhy bylin, jelikož každý z nich si žádá trošku jinou péči. Není proto dobré bylinky sesadit do jednoho velkého květináče, kde nebude možné starat se o každou z nich individuálně. Zatímco například bazalka, pažitka či máta potřebují pravidelně zavlažovat malým množstvím vody, tymiánu nebo třeba levanduli občasné sucho nevadí.

Nutným předpokladem pro správný růst bylinek je také dostatek světla. Pokud tedy rostliny umístíme jinam než na okenní parapet, máme zaděláno na neúspěch. Pokud si můžeme vybrat, je dobré rostlinky umístit na jižní či západní stranu, které jsou na sluneční světlo i v zimě o něco bohatší. Stejně tak je důležitá teplotní stabilita. Kuchyň, kde se neustále vaří, peče a často větrá, tak není ideální místem. Využít můžeme také přírodní hnojiva či stimulátory růstu, které rostlinku podpoří v růstu.