Bez textilu by byl život „tvrdý“

Bez textilu by byl život „tvrdý“

Málo se kterým materiálem přichází naše tělo do styku tak často jako s textilem. Právě z toho je totiž tvořeno naše oblečení, které denně nosíme, deky, do kterých se balíme večer u televize, nebo třeba koberce, jejichž měkký povrch je to první, co naše nohy ucítí, když ráno vylézáme z postele.

I když většina z nás chodí nakupovat textil pouze do obchodních center, stále se najdou tací, kteří si nechávají oblečení nebo bytové doplňky šít na míru, nebo si je dokonce šijí sami. Tito lidé navštěvují na rozdíl od nákupních center spíše galanterie, kde najdou veškeré doplňky, které k ušití perfektního a originálního módního kousku potřebují. Knoflíky, nitě, zipy, vycpávky, příze a mnoho dalších doplňků, bez kterých se žádný model neobejde. To ale vůbec nejdůležitější, bez čeho by žádná látka nemohla vzniknout, je tkanina.

Většina z nás zná tkalcovny pouze z pohádek a vyprávění našich babiček. Vždyť taky pvní hedvábnická tkalcovna a barevna v českých zemích zahájila provoz už v roce 1828. Málokdo si dnes umí představit člověka, který každý den usedá k dřevěnému stroji, na kterém za pomocí provlékání nitek přírodních a umělých materiálů vyrábí textilie. To však neznamená, že tkalcovství již zcela vymřelo. Stále najdeme pár, společností, které vyrábí textilie podle starých tradic. Jednou z nich je společnost HEDVA, a.s.

Výroba HEDVA sídlí v Moravské Třebové, kde je soustředěna do tkalcovny a barevny a je provázána s rýmařovskou žakárskou tkalcovnou a šumperskou niťárnou. Tkalcovna se zabývá výrobou různorodých textiliích. Nikoho asi nepřekvapí, že častým sortimentem společnosti jsou právě technické tkaniny. Ty se používají při výrobě technického textilu, tedy pro výrobu oblečení, a to jak volnočasového tak také sportovního. Tkaniny však firma zajišťuje také pro výrobu obuvy nebo cestovních zavazadel. Výjimkou však nejsou ani tkaniny pro výrobu motooblečení nebo dokonce padáků a horkovzdušných balónů.

I když můžeme mít pocit, že se tkalcovství našich životů prakticky nedotýká, byla by chyba na něj zcela zanevřít. I když většinu oblečení a módních doplňků vídáme již v hotové formě na pultech a ve výlohách našich oblíbených obchodů, bez výrobny tkanin, které tvoří „stavební prvek“ každé látky, bychom si žádný náš oblíbený kousek do skříně nepověsili.