Strojírenství jako tradiční obor na českém území plní nezastupitelnou roli i dnes

Strojírenství jako tradiční obor na českém území plní nezastupitelnou roli i dnes

Strojírenství představuje velmi důležité odvětví tuzemské ekonomiky. Jakou má tradici a čím vším se vlastně zaobírá?

Vznik a vývoj strojírenské tradice

Strojírenství je obor, který se ve světě začal intenzivně rozvíjet především v éře průmyslové revoluce na přelomu 18. a 19. století. Její prvopočátky se datují do Anglie, kde se projevila v textilním průmyslu. Hlavním motorem pokroku se stala potřeba vyřešit pohon spřádacích strojů.

Přelomovým vynálezem se stal především parní stroj, který zkonstruoval roku 1783 James Watt. Ony spřádací stroje byly v podstatě dřevěné, pro parní stroje ale bylo nutno zajistit přesnou výrobu kovových dílů, proto byly konstruovány první obráběcí stroje.

Následně se v průběhu 19. století začala zavádět sériová výroba nejprve u zbraní, pak zemědělských a parních strojů. Proměny tak doznaly i další oblasti, jako bylo zemědělství, výroba, těžba, doprava a další hospodářské sektory.

Uznávaná tradice samotného strojírenského oboru se pak v českých zemích začala psát již v první polovině 19. století. Právě tehdy na našem území začaly vznikat vůbec první závody anglických společností. Již během éry Rakousko-uherské monarchie se tak podařilo na našem území vybudovat mimořádně uznávanou tradici.

Strojírenství v současnosti

Vznikla celá řada podniků, z jejichž dědictví těžíme doposud, a tak celý strojírenský obor aktuálně patří k pomyslným tahounům národní ekonomiky. Z dnešního pohledu se jedná o technologickou disciplínu, která se, jednoduše řečeno, zabývá návrhem, výrobou a údržbou strojů a zařízení. Rozdělit ji lze na strojírenství těžké a lehké.

Kombinuje v sobě poznatky z mechaniky, kinematiky, dynamiky, hydromechaniky, termomechaniky a nauky o materiálech. Základním stavebním kamenem je v současnosti obor obráběcích a tvářecích strojů, který můžeme označit za odvětví s vysokou technickou a technologickou úrovní.

Na úspěšnou strojírenskou tradici v českých zemích navazuje i společnost ZPA Pečky, a.s. Jedná se o subjekt, který za sebou má již dlouholeté působení v oboru strojírenství a elektrotechniky. Tato společnost se v současné době zaobírá především produkcí servomotorůzpracováním plechu. Vyrábí servomotory, komplety servopohonů a armatury, servopohony s převodovkou ZPM nebo Mastergea a stejně tak provádí zpracování plechu na CNC strojích TRUMPF a PTV.