Staré věci po renovaci slouží dál

Staré věci po renovaci slouží dál

Vyhazovat staré věci není vždy rozumné. Existují totiž možnosti, jak stará vozidla, nábytek, starožitnosti, ale také disky, ocelové konstrukce, kamenné, prefabrikované a dřevěné dílce renovovat a oživit jejich povrch. Za pomoci moderního zařízení a progresivních technologických postupů se ze starých věcí dají udělat zase nové. Díky originálním proměnám se tvoří a dokonce zachraňují materiální nebo i umělecké hodnoty. Renovace se provádějí zejména u autodisků a motoráfků, autodílů a motodílů, strojních dílů, jemné mechaniky, autoveteránů, skútrů a motorek. Vzdávat boj s rzí nemusejí ani majitelé silničních kol, šicích strojů, techniky a vybavení pro gastronomii, nábytku a starožitností. Vše se dá opravit a vylepšit. Kromě toho si u specializované firmy lze objednat odstranění starých nátěrů, letité zašlosti, skvrn, zbytků smoly, a také mechu a jiných nežádoucích kazů. Tímto způsobem můžete vylepšit vzhled dřevostavby, krovů, dřevěných obkladů, okenních rámů, zárubní a dveří, schodišť, pergol, altánů a plotů.

Jedním ze způsobů, jakým se renovace provádějí, je pískování neboli tryskání. Pískovačky jsou stroje, které využívají širokospektrální techniku tryskání různými druhy abraziv. Plocha pískovaného předmětu se očistí, zdrsní, sjednotí a celkově upraví. Potom je možné přistoupit k další úpravě lakováním nebo metalizací. Stejně tak se pískováním dá docílit finálního efektu, například matování nebo signování injektorovým nebo tlakovým způsobem, případně metáním. Pískování je oproti ručnímu nebo chemickému čištění výrazně efektivnější, často i cenově dostupnější. Není proto divu, že si vydobylo popularitu nejen v tradičních, převážně technických oborech, ale využívá se i u uměleckých předmětů a v řemeslech. Provádí se v kabinách nebo ve volném prostředí mobilním zařízením, za pomoci obslužných i bezobslužných automatů. Oblíbené a vyhledávané je dekorativní tryskání skleněným nebo keramickým abrazivem.

Kabinové tryskání se dělá u předmětů, které mají rozměry dílce do 1,5 metru, komorové pískání do rozměru dílce 5 metrů. Volné pískování nemá žádné rozměrové omezení.