Ostré nástroje jsou základ

Ostré nástroje jsou základ

Ať už jste domácí kutil nebo profesionál zabývající se obráběním dřeva a kovů, jistě víte, že základem dobře odvedené práce jsou kvalitní a dobře vybrané nástroje. Ať už vybíráte vrták, brusku, nebo kotoučovou pilu, vždy byste si při nákupu měli dávat pozor na několik věcí. Rozhodně se nikdy nevyplatí brát první variantu co potkáte, jen proto, že je levná. Vrtáků existuje mnoho druhů a každý se hodí pro něco jiného, totéž platí i o kotoučových pilách. Prvním parametrem je materiál, na který budete nástroj využívat. Podle toho se potom odvíjí materiál samotného nástroje a jeho další vlastnosti.

Na vrtání do dřeva jsou nejlepší válcové šroubovité vrtáky, dále se ještě rozlišuje, jestli je jedná o tvrdé nebo měkké dřevo. Na hluboké díry do trámů se nejvíce hodí hadovité vrtáky, které jsou velmi přesné a broušená šroubovice odvádí třísky i z hlubokých děr. Křížové vrtáky jsou nejvhodnější na nábytkové závěsy. Platí však, že pro dřevo a ocel se hodí vrtáky z jiných materiálů a jiných druhů. Ty určené do dřeva mají speciálně upravený břit, aby odváděl třísky. Celkově se vybírá podle úhlu vrtáku, jeho materiálu a druhu. Samostatnou kapitolou jsou potom záhlubníky, které slouží k vyhloubení díry pro šrouby.

U pilových kotoučů platí taktéž, že výběr se odvíjí od řezaného materiálu. Zaměřte se hlavně na vzhled a kvalitu těla kotouče, které prozradí hodně. Obyčejný kotouč, který zpravidla moc nevydrží má hrubší tělo a téměř žádnou povrchovou úpravu. Ty lepší jsou z tvrdé oceli a mají ochranný povlak na povrchu, který chrání před rzí a nečistotami. Kvalita a velikost zubů pily je také zásadní. Ty by měly být z tvrdého kovu, a ne úplně miniaturní, aby něco vydržely a vyplatily se. Také se zaměřte na jejich tvar a počet.

Ať už tedy využíváte jakékoliv nástroje a máte vybrané sebekvalitnější a sebelepší, častým používáním se zákonitě ztupí. Právě proto by ve vybavení žádné dílny neměly chybět ostřičky nástrojů všeho druhu. Dají se sehnat jak univerzální, tak speciální ostřičky vrtáků, pilových kotoučů, záhlubníků, fréz nebo kruhových nožů.