Stavba nového domova je přelomovou událostí v životě člověka. Nový začátek, krásný nábytek, fasáda jako ze škatulky. Mnohdy dokončení takového domu trvá měsíce, dokonce i roky. Proto je logické, že se po dokončení nemůžeme dočkat, až konečně začneme bydlet. Bohužel to není tak jednoduché. Dříve musely všechny stavby schválit úřad v tzv. kolaudačním řízení, což se ovšem změnilo. Kdy můžeme bydlet i bez kolaudace a jak dlouho si to můžeme dovolit? Na tyto otázky se podíváme v dnešním článku.
Obsah
Co je to kolaudace?
Než se pustíme do podrobností, pojďme si vysvětlit, o co vlastně jde, když se řekne slovo “kolaudace”. Ve zkratce jde o formální rozhodnutí stavebního úřadu, kterým je schváleno užívání nové stavby k účelu, ke kterému byla vybudována.
Kolaudace je ze zákona povinná, a pokud se jí budete tedy vyhýbat, můžete se dostat do problémů. Kolaudace se týká:
● rodinných domů
● bytů
● garáží
● přístavby
● průmyslových hal a jiných průmyslových staveb
Nový stavební zákon a jeho vliv na kolaudaci
Pokud jste kolaudačním procesem s nějakou svojí stavbou již v minulosti prošli, může vás překvapit, že podmínky se poněkud změnili. Letos totiž vešel v platnost nový stavební zákon, který změnil řadu věcí, včetně kolaudačních záležitostí.
Co říká stavební zákon?
- Kolaudace je upravena v novém stavebním zákoně v hlavě VI, díle 1 § 230
- Stavbu, která vyžaduje povolení, lze užívat jen na základě kolaudačního rozhodnutí a jen k účelu vymezenému v tomto rozhodnutí.
Typy staveb s nutností kolaudace
Pokud stavba splňuje dvě kritéria (typ stavby a určité vlastnosti), podléhá kolaudaci.
Podle typu
● Stavba podléhá nutnosti stavebního povolení (rodinný dům)
● Stavba nepodléhá nutnosti stavebního povolení (kůlna aj.)
● Stavba s povinností ohlášení (chatka)
● Stavba podléhá zvláštním předpisům (škola, nemocnice.)
U prvních 3 typů musí stavba splňovat určité vlastnosti, aby nesla nutnost kolaudace, u staveb se zvláštními předpisy je kolaudace nutná vždy.
Podle určitých vlastností
● Jde o stavbu veřejné infrastruktury (silnice, rozvody plynu, vody a dalších).
● Jde o stavbu, jež má vlastnosti, které budoucí uživatel nemůže ovlivnit (průmyslové stavby bytové komplexy).
● Jde o stavbu, u které stavební úřad nařídil zkušební provoz.
● Jde o stavbu, která je kulturní památkou
Kdy lze stavbu užívat předčasně?
Mohli jste se s tím setkat – vy, nebo vaši známí staví dům a realizace se poněkud protáhla (v případě českého stavebnictví vlastně běžná praxe). Může se tak stát, že realizace stavby se protáhla tak, že během období kolaudace potřebujete nutně bydlet.
Nabízí se vám řešení v podobě Povolení o předčasném užívání stavby.
Podmínky získání tohoto povolení upravuje nový stavební zákon. Mějte ovšem na paměti, že toto povolení vám umožňuje nedokončenou stavbu používat pouze na jeden rok, pak musí být dokončena kolaudace, abyste mohli v bydlení pokračovat.
Jak postupovat při žádosti o povolení?
Zažádat může stavebník, lépe řečeno osoba, která pro sebe stavbu staví. Ten musí doložit, že alespoň část stavby, kterou bude obývat předčasně, je způsobilá k jejímu užívání. Kromě jiného v žádosti i uvádíte důvod, proč chcete a potřebujete stavbu užívat předčasně.
Pokud vám realizaci stavby provádí firma, k žádosti přikládáte i dohodu se zhotovitelem stavby, která musí obsahovat jeho souhlas s předčasným užíváním.
Formulář žádosti je možné získat např. na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj.
Pokuty za porušení
Mějte na paměti, že i když získáte povolení k předčasnému užívání stavby, nejedná se o trvalé řešení a stavba přesto bude muset do roka projít kolaudačním procesem.
Porušení této povinnosti vás může vyjít velice draho – dle nového stavebního zákona vám může stavební úřad uložit pokutu až 400 000 Kč. A to není malá částka.
Takové peníze se raději vyplatí investovat do vybavení nového bydlení – přečtěte si například, jak vybavit interiér dle populárního hygge stylu!
Zdroje: Ušetřeno.cz , ČSOB, Vasinka.cz, MMR.GOV.CZ
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.