Jedním z prvních kroků vašeho nově vznikající vysněného domu, který už nebude jen na papíře, je skrývka ornice a následující zemní práce. Skrývka ornice je terénní úprava půdy v místech, kde bude stát nový dům. Ta se provádí ze tří důvodů, první z nich je samotný zákon, který tuto povinnost ukládá. Další důvod už je praktičtější, neupravený terén často nedopovídá stavebním požadavkům, a právě pomocí skrývky ornice je terén snadno vyrovnán do potřebné roviny. Posledním důvodem je půda jako taková, ornice je úrodná zemina, která by jinak byla zastavěna a můžete ji využít pro pozdější modelování zahrady nebo vyrovnání pozemku.
Ještě před tím, než si pozvete zkušeného bagristu, který tyto práce zvládne za den, je nutné si orientačně zakreslit dům na pozemek, aby bagrista věděl, kde práce provádět. Toto zakreslení stačí pouze orientační, můžete mít až metr odchylku. Naopak u obvodu domu je vhodné přidat i půl metru, aby ho mohl geodet při vytyčování pohodlně zaznačit do míst se skrytou ornicí. Obvodové zdi podle situačního výkresu zakreslíte na pozemek pomocí vápna, značícího spreje nebo kolíků. Nezapomeňte také označit místo, kam bude bagrista svážet vykopaný materiál. Hlína bude nějakou dobu ležet na místě, budete ji potřebovat až při dokončovacích pracích, tak si to dobře rozmyslete.
Skrývka ornice se nejčastěji provádí do hloubky 15-30 cm, vždy záleží na kvalitě půdy i složitosti terénu. Poté, co bagrista tyto práce dokončí, přijde na pozemek geodet, aby zaznačil opravdové rozměry domu. Následně se na scénu vrací bagrista a přichází čas na výkopové práce pro základové pasy. S bagristou se domluvte na výkopech už ve chvíli, kdy domlouváte ornici, aby vám práce navazovaly a nedocházelo ke zbytečným prodlevám. Dnes se pouštět do zemních a výkopových prací ručně nemá smysl, nikdy nevíte, co se ukrývá pod zemí, a zvláště na stavbě platí, že čas jsou peníze.