Pro a proti stavby nového domu vs rekonstrukce

Pro a proti stavby nového domu vs rekonstrukce

Na otázku, zda se více vyplatí si koupit starý dům a rekonstruovat ho, nebo na zelené louce si postavit novostavbu neexistuje univerzální odpověď. Záleží čistě na vašich osobních preferencích. A i z hlediska financí se opravdu málokdy dá říct, co vás vyjde líp. Vezměme si dvě modelové situace a podívejme se, co vše obnášejí. V první z nich si koupíte novou parcelu někde za městem. Máte tu svůj klid, kolem vás se pomalu rozrůstá satelitní městečko. Můžete si postavit dům přesně podle svých představ, je energicky úsporný, takže postupem let ušetříte i na energiích a kolem něj si postavíte zahradu svých snů. Ve druhé situaci si koupíte raději starý dům už ve městě, abyste to měli všude blízko, a rozhodnete se pro jeho rekonstrukci. Díky tomu máte téměř hned kde bydlet, místo má svého genia loci a kolem domu máte zahradu se vzrostlými stromy.

Toto je ovšem jen ta ideální stránka věci, za kterou se málokdo podívá dostatečně podrobně, aby objevil úskalí obou možností. V satelitním městečku je většinou špatná dopravní obslužnost, s přístupem ke školám, obchodům, lékařům a dalším službám to je složitější a než postavíte dům, musíte mít kde bydlet. Počáteční investice také není příliš nízká. Poté je otázka, jaký způsob stavby zvolíte, zda si najmete firmu na stavbu domu na klíč nebo se do toho pustíte svépomocí. Při stavbě na klíč, máte do roka kde bydlet, a ještě si ušetříte veškeré starosti. Firma se vám postará o vše, od počáteční projektové dokumentace, vyřízení všech povolení na úřadech až po všechny fáze stavby samotné. Takto postavený dům navíc splňuje nejnovější trendy je energeticky úsporný a také odpovídá legislativě.

U rekonstrukce zase máte tu výhodu, že pokud dům není v dezolátním stavu, můžete se do něj hned nastěhovat. Často se však stává, že jakmile rýpnete do hloubky, objevíte problémy, o kterých jste ani neměli tušení. A v takovém případě se na sebe balí jako sněhová koule, a to i s náklady. Mnohdy se také stává, že dům je památkářsky chráněný a všechny opravy musí být velmi citlivé. Proto než se pustíte do rekonstrukce, opravdu pořádně i zjistěte, v jakém stavu je dům a zda nebude lepší ho zbourat a postavit dům nový.