Ocel se dá nahradit polyetylénem

Ocel se dá nahradit polyetylénem

Firmu Luna Plast najdete v obci Hořín na Mělnicku. Specializuje se na zpracování plastů vytlačováním a vstřikováním. Vyrábí polyetylénové trubky různých typů pro tlakové rozvody pitné vody, tlakové a podtlakové kanalizační systémy, zavlažovací systémy, systémy pro tepelná čerpadla, a také trubky pro ukládání silnoproudých, slaboproudých a optických kabelů. Firma klade velký důraz na ekologii, a proto využívá moderní technologie, které jí umožňují zpracovat i recyklované plasty. Výrobní program zahrnuje asi osmdesát různých výrobků a pružně se přizpůsobuje poptávce zákazníků. Výrobky lze dodávat prakticky na libovolné místo v Evropě, zaměstnanci zákazníkům rádi poradí s jejich použitím a provozem v různých podmínkách.

PE trubky na pitnou a užitkovou vodu jsou hladké, nehrdlované a dodávají se jak v návinech po padesáti, sto a 200 metrech, tak v tyčích o délce 6 nebo 12 metrů. Spojují se svářením na tupo, elektrotvarovkami nebo svěrnými spojkami. Jsou černé s modrými pruhy nebo modré, po běžném metru jsou označeny potiskem s uvedením rozměru, popisu a datu výroby. Další druhy trubek se používají pro kanalizaci, plyn nebo jako ochranné trubky.

Polyetylén má řadu forem, může být nízkohustotní, středohustotní, vysokohustotní, sesíťovaný, s potlačenou hořlavostí nebo se zvýšenou průhledností. Nabízí velmi příznivý poměr mezi cenou a užitnou hodnotou, úspěšně konkuruje jiným materiálům. PE trubky mají například srovnatelnou životnost s kovovými, jsou navíc odolné proti korozi a snadno se instalují. Nízká hmotnost materiálu přináší úspory při přepravě a menší nároky na manipulaci. Zatímco pokládka ocelového potrubí se neobejde bez výkonného jeřábu, s uložením plastového potrubí srovnatelných parametrů si poradí dva zdatní muži. Díky hladkému inertnímu povrchu polyetylénu se dá starší ocelový rozvod nahradit PE trubkami při zachování hydrodynamické účinnosti. Navíc je polyetylén dokonale recyklovatelný.

Veškeré parametry a hodnoty jsou při výrobě trubek sledovány v laboratoři, pravidelně se dělají zkoušky materiálu. Všechny výrobky firmy Luna Plast mají certifikáty Státní autorizované zkušebny, ISO 9001 i mezinárodní certifikát od TÜV München.