Nástavba, přístavba nebo rovnou nový dům?

Nástavba, přístavba nebo rovnou nový dům?

Když se rozrůstá rodina přináší to mnoho radosti, ale mnohdy také starostí, jak se vejít do malého bydlení. Pokud máte vlastní dům a docházejí vám v něm pomalu prostory, máte situaci poměrně snadnou. Dům je možné rozšířit hned několika způsoby. Může růst do výšky, v takovém případě mluvíme o nástavbě, nebo i do šířky, pak se jedná o přístavbu, ale můžete využít i dosud prázdné podkroví a pak jde o vestavbu. Než začnete uvažovat nad tím, která varianta je pro vás ta pravá, měly by vaše kroky vést na stavební úřad, kde si ověříte, že zvětšení vašeho domu je možné a zda potřebujete stavební povolení nebo vám stačí ohláška. Některé obce mají omezenou výšku stavby plus je vždy potřeba si ověřit, kolik procent volné plochy vašeho pozemku můžete zastavět.

Potřebovat budete také vyjádření statika, zda základy a obvodové zdi unesou zatížení nástavby a zda je tedy vůbec možné stavbu realizovat. I přístavbu je potřeba detailně naplánovat, přístavba potřebuje vlastní základy a správné napojení nové konstrukce na stávající stavbu. Je potřeba myslet také na to, aby stavba správně navazovala na přístupovou cestu, aby si dodržela minimální odstup od sousedů i aby byla vhodně orientovaná k okolním objektům. Notnou dávku plánování si žádá také logistika stavebních prací a doprava materiálu. Ideální je si najít architekta nebo projektanta, aby nové prostory seděly ke stávajícímu domu.

Dalším důležitým krokem je vybrat dostatečně zkušenou firmu zabývající se stavební činností. Zemní práce v blízkém okolí stávající stavby je potřeba provádět velmi citlivě, aby nebyla narušena její statika. Zdi je potřeba správně napojit a všechny práce musí být provedené velmi precizně, jinak při sedání novostavby hrozí, že zdi ve spojích popraskají. Mnohdy může být snadnějším řešením starý, malý a nevyhovující dům zbourat a na jeho místě postavit nový.