Když tráva, tak umělá

Když tráva, tak umělá

Zájem o sporty všeho druhu je velký, nejvíce však přitahují víceúčelová hřiště. Je to celkem pochopitelné, protože se na nich dají hrát míčové hry, dá se na nich běhat, skákat nebo třeba i jezdit na in-line bruslích. Řešení je poměrně jednoduché. Na hřiště položíte umělý kazetový povrch a můžete hrát basketbal, volejbal, házenou i nohejbal, stolní tenis i badminton, tenis i florbal. Kazety se dají rozebrat, takže když si budete chtít užít antuku, kterou máte pod kazetami, stačí umělý povrch uložit do skladu. V hale nemusíte kropit, protože když se mezi umělý povrch a antuku položí fólie, zůstane antuka vlhká. Bez kropení se sníží celková vlhkost vzduchu v hale, což sportovci také ocení.

Sportoviště se dá využívat nejen pro původní účel, ale s kazetami se na něm dají provozovat prakticky všechny tradiční i moderní sporty, nebo třeba i večírky, výstavy a jiné akce. Kazety jsou bezúdržbové, nemusí se kropit, ani jinak upravovat. Děrovaný povrch a spodní příčkový systém fungují jako drenáž, po dešti se na hřišti nevytvářejí kaluže a povrch rychle vysychá. Sportovní stavby, které ho využívají, jsou využitelné po celou sezónu. Odolnost povrchu vůči větru a slunci je ověřena složitými testy v Arizoně. Navíc jde o plně recyklovatelný, zdravotně nezávadný polypropylén.

Kazety se mohou pokládat na beton, asfalt i jiný pevný a rovný podklad. Mají zámky, takže se sesadí k sobě a gumovou paličkou vzájemně spojí. Okraje se v případě potřeby dají zaříznout okružní pilou. Demontáž je také jednoduchá a rychlá. Když se některá z kazet poškodí, dá se jednoduše vyměnit za novou. Lajny se na povrchu tvoří buď dilatačními pásy nebo barvou.

Povrch je šetrný pro záda a klouby sportovců, zabezpečuje perfektní manévrovatelnost, pro optimální přilnavost si stačí obout boty s gumovou podrážkou.

Skutečnou revolucí v technologii umělých sportovních povrchů je umělý trávník páté generace. Je na polypropylenové podložce, nemusí se zasypávat gumovým granulátem ani křemičitým pískem. Má výborné mechanické vlastnosti a ovlivňuje negativní účinky dopadu, snižuje únavu a zvyšuje výkonnost sportovce. Je dostatečně tvrdý pro zachování stability, ale ne tak, aby zvyšoval nárazové zatížení jako beton. Je dostatečně měkký pro tlumení nárazu, ale zase ne natolik, aby zvyšoval únavu jako třeba písek. Travní vlákna snižují odpor proti skluzu a zamezují riziko odření nebo spálení při pádu.