Prvně to nejdůležitější: od konce září 2022 už nebude podle nařízení možné využívat staré neekologické kotle na tuhá paliva první a druhé emisní třídy. Cílem tohoto nařízení je snižování lokálního znečištění ovzduší a týká se zpravidla kotlů vyrobených do roku 2012. Nahradit starý kotel lze třeba novým plynovým kondenzačním kotlem, kotlem na biomasu, nebo tepelným čerpadlem. Pokud domácnost nadále bude používat starý zakázaný kotel, hrozí jí pokuta až 50 tisíc korun. Cenu nového kotle lze ale částečně dostat zpátky od státu skrz program Nová zelená úsporám, díky kterému můžete získat zpátky až 50 % peněz. Při výměně kotle také můžete narazit na problém s komínem, pro některé vysoce účinné kotle nebude váš stávající komín stačit, případně takový kotel vůbec nemusí být navržený k používání komínu.
Pokud máte starší kotel, který ale stále bude legální, nezapomeňte na pravidelné kontroly a čištění k němu připojených trubek. Kotel by se měl kontrolovat jednou ročně. Pokud máte například problémy s ohřevem vody, možná za to mohou právě ne dost dobře vyčištěné či vypláchnuté trubky. Průměrný kombinovaný kotel by měl vydržet minimálně 7 let, i pokud občas vynecháte nějakou kontrolu, ale vydrží i mnohem déle, pokud nezanedbáte pravidelné kontroly a čištění. Některé prémiové kotle dokonce vyžadují k udržení záruky servis každý rok servisovým technikem.
Pokud tedy potřebujete postavit, renovovat kotelnu či vyměnit kotel, budete potřebovat instalatérskou firmu. Můžete zavolat firmě Proinstal, která sídlí v Českých Budějovicích. Tato firma nabízí zdravotní instalace, vodoinstalatérské práce, topenářské práce a zajišťuje rozvody vody, plynu i ústředního vytápění. Samozřejmě také provádí revizní a servisní činnost, pokud chcete váš kotel nechat zkontrolovat.