Dřevostavba je něco jako domácí mazlíček mezi domy: když jí věnujete péči, vydrží vám klidně celé generace. Výměnou za svou ekologickou přívětivost a příjemné klima má však pár „nepřátel“ – od vlhkosti po parazity a požáry. V tomto článku vám ukážeme, jak se o dřevěný domov starat s lehkostí a co všechno dělat (a nedělat), aby vám sloužil co nejdéle. Připravte se na užitečné tipy, díky kterým si své bydlení v dřevěném stylu užijete bez zbytečných starostí. Jakou životnost mají dřevostavby?
Dřevostavby při správné péči vydrží 100 až 150 let. Na jejich životnost má vliv mnoho faktorů, které jako majitelé můžeme mít pod kontrolou. Zároveň nejsou opatření potřebná k jejich ochraně nákladná, ani časově náročná.
Obsah
Jak se starat o dřevostavbu?
Dřevostavba má několik nepřátel, kteří mohou způsobit, že dřevo degraduje nebo dokonce shnije. Jak tedy s těmito problémy bojovat?
Vlhkost
Vlhkost tvoříme tím, že bydlíme. Vařením, koupáním, nebo i dýcháním způsobujeme vlhkost, kterou je nutné pomocí ventilace odvést pryč.
Také když je naše dřevostavba nesprávně zateplená, může se na dřevě tvořit jinovatka vlhkosti, která je domovem pro plísně a hnilobu. Vodu může zasáhnout dřevo i vlivem vnějších faktorů, jako je déšť.
Jak zabránit Vlhkosti?
Vlhkost způsobuje ve všech případech špatná izolace a parozábrana. Je důležité při výstavbě dbát na kvalitní izolaci a ventilaci, a to v každém zákoutí našeho bydlení. Myslete také na to, že při výstavbě je nutné dřevo správně vysušit, a nedopustit, aby stálo na dešti – to by byl náš dům odsouzen ke zkáze ještě před položením prvního stavebního dřeva.
Paraziti
Paraziti jsou nepřítelem našich dřevěných domů, jelikož pro spoustu z nich jsou přírodní materiály našeho obydlí potravou. Takový červotoč, tesařík, nebo termit si na naši krásné nové fasádě určitě pochutnají.
Kromě živých tvorů můžeme na našem obydlí potkat dřevokazné houby, které dokáží proniknout hluboko do dřeva, a způsobit jeho rozklad, což může mít fatální následky na celou konstrukci našeho domu.
Jak zničit parazity?
Dřevo je třeba proti škůdcům naimpregnovat. Impregnace v kombinaci se suchým dřevem bude pro broučky noční můra. Je třeba ovšem stav našeho dřevěnného království pravidelně kontrolovat, a v případě průbojného uličníka dřevo lokálně ošetřit.
Požár
Dřevo je vysoce hořlavý materiál, a tak riziko vzniku požáru je větší, než-li u cihlových domů. Nutno podotknout, že požár dřevostavby má přesto daleko méně fatální následky, než-li je tomu u cihlových a betonových domů.
Při kontaktu s ohněm dřevo začíná pomalu uhelnatět na povrchu, což vytváří ochrannou vrstvu, která zpomaluje šíření plamenů do hlubších vrstev. Tato zuhelnatělá vrstva funguje jako tepelná izolace a brání rychlému prohoření konstrukce.
U cihlových nebo betonových staveb se sice konstrukční materiál sám nevznítí, ale při vysokých teplotách může u těchto staveb dojít ke kolapsu konstrukce (např. popraskání cihel nebo deformaci ocelových nosníků), což může mít vážné následky na stabilitu budovy.
Jak zabránit požáru
Že požár u dřevostavby není fatální je sice hezké, ale určitě nechceme hořet vůbec. Toho docílíme s pomocí správně vedené elektřiny po domově. Špatné vedené elektrického rozvodu totiž může způsobit zkrat, což je častá příčina požárů. Instalace by proto měla být provedena kvalitně a profesionálně.
Existují též protipožární nátěry dřeva, nebo speciální obklady na dřevěné nosníky, které by měli následky požáru minimalizovat. Chceme – li ale požáru naprosto zamezit, je nutné myslet hlavně na elektřinu.
UV záření
Dřevo vystavené přímému slunci bledne, což nejen ovlivňuje jeho vzhled, ale také narušuje jeho povrchové vrstvy, ochranné laky, impregnace, a veškerou naši ochranu.
Jak zabránit sluníčku
Musíme ke všem našim nátěrům a impregnacím navrh dát ochranné nátěry s UV filtrem pro zpomalení vznikajících škod.
100 let je málo!
Spousta lidí kupuje domy jako jistinu pro vnoučata nebo děti. Pravdou ale je, že čas plyne rychleji a rychleji, to co potřebujete v domě vy, může být pro budoucí generaci přítěží, a naopak mohou postrádat standart jejich doby. Je moudřejší potomstvu šetřit, aby si zařídili bydlení dle svých představ, než je definovat domem a místem.
Proč dřevostavbu?
Ze článku to může znít, že dřevostavba je žrout času, peněz a energie, ale to bychom lhali. Dřevostavby mají oproti cihlovým či betonovým domům mnoho výhod. Jejich výstavba je rychlá, díky kvalitní izolaci je v domácnosti v každém ročním období příjemná teplota, stavby jsou ekologické, estetické a ideální pro žití.
Zdroje: Goopan, RD Rýmařov, Dřevo a stavby
Natálie Schönová je studentkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Fascinuje ji alternativní umění, od filmu až po poezii. Je vášnivou milovnicí nevšedního jídla a psaní. Neustále zdokonaluje své kuchařské dovednosti a pracuje na svých textech. Psaní ji provází od dětství, kdy poprvé vzala do ruky tužku, a stále objevuje nové formy vyjádření.