Každý vlastník řidičského průkazy a pojízdného vozidla ví, že k oprávnění toto vozidlo řídit patří i jisté povinnosti. Jezdit povolenou rychlostí a s ohleduplností k ostatním autům ve vozovce je samozřejmostí. Nicméně pokud vlastníte auto, jste také povinni dohlédnout na to, aby bylo v co nejlepším stavu, a správně jste jej používali. Co taková světla u auta? Opravdu víte jak a kdy je používat? A staráte se o ně správně? Na to si pokusíme odpovědět v dnešním článku.
Obsah
Druhy světel u auta a jejich funkce
U aut se potkáme s několika druhy osvětlení a každé má svou specifickou funkci. Pojďme si vyjmenovat ty hlavní:
Potkávací světla
Pravděpodobně nejdůležitější druh osvětlení u auta. Je tomu tak proto, že slouží ke zlepšení viditelnosti v případě tmy či jakékoliv jiné příčiny snížení viditelnosti. Svítí přibližně do 50 až 75 metrů před vozem a neoslňují protijedoucí auta.
Dálková světla
Mají v podstatě stejnou funkci jako potkávací s tím rozdílem, že dálková světla dosahují delší vzdálenosti. Bohužel také silně oslňují protijedoucí vozidla, měli byste mít tedy na paměti, že zapínat je jen vhodné jen v případě, že proti vám nikdo nejede. Rovněž se používají jako varovný signál pro ostatní řidiče před vámi, kteří mohou být v nebezpečí.
Brzdová světla
Ta se rozsvítí automaticky vždy, když sešlápnete brzdu. Rozsvěcují se na zádi vozidla a svítí červeně. Pokud zařadíte zpátečku, rozsvítí se tzv. couvací světlomet – taktéž automaticky.
Světla pro denní svícení a parkovací obrysová světla
Moderní auta mají světla pro denní svícení, obvykle slabší LED, která zviditelňují vozidlo, aniž by zlepšovala viditelnost nebo rušila ostatní řidiče. V Německu nejsou povinná, ale slouží hlavně ke zvýšení bezpečnosti během dne.
Parkovací obrysová světla označují polohu stojícího vozu a musí být zapnuta, pokud je auto špatně viditelné na méně než 50 metrů, přičemž některé vozy umožňují zapnutí těchto světel pouze na jedné straně.
Kdy jaká světla používat povinně?
Dle zákona musí motorové vozidlo za jízdy vždy svítit. Pokud není na vozovce snížená viditelnost, musí auto svítit alespoň denním svícením. Pokud ovšem jimi auto není vybaveno, svítit musí alespoň obrysová světla.
Z toho také vyplývá, že za snížené viditelnosti (tedy i za tmy) mají být denní světla vypnutá – v tomto případě je nutno zapnout obrysová a potkávací světla – zapnutí poze jednoho druhu nestačí, svítit musí oba!
Jak světla správně seřídit?
Správně seřídit světla je důležité nejen pro nás, ale i pro ostatní řidiče, které bychom na vozovce mohli ohrozit. Seřídit automobilová světla není tak těžké, jak se může zdát. Stačí znát tento jednoduchý návod.
Automobil postavíme proti kolmé stěně tak, aby od ní byl vzdálen zhruba půl metru, a na zeď uděláme tenkou čáru o výšce, která odpovídá dolní hraně světel. Poté rozsviťte tlumená světla. Pokud je světelný paprsek zhruba 5 cm pod čarou, máte světla v pořádku, Pokud ne, stačí světla nastavit pomocí přepínače na palubní desce pod volantem, případně použijte odborný servis.
Jak světla správně čistit?
Vlivem oxidace, ultrafialového záření, vlhkosti, extrémních teplot a jiných vnějších vlivů mají světlomety bohužel tendenci časem žloutnout a blednout. Naštěstí pro vás máme pár tipů, jak dát světla zase do pořádku tak, aby byla jako ze škatulky!
Metoda s leštící pastou
Takzvaná leštěnka se vám může stát šikovným pomocníkem v boji proti zažloutlým světlům. Jedná se o specializovaný přípravek, který dokáže odstranit oxidaci, zamlžení, škrábance a další povrchové nedokonalosti, přičemž vybrat si můžete z tekuté nebo pastovité varianty.
Brusné částice a chemické látky v této pastě pomáhají obnovit vzhled světel.
Stačí oblepit okolí světel pomocí maskovací pásky, pomocí mikrovlákna nanést pastu na světla, nechat chvíli působit, pastu setřít a otřít světlo hadříkem a máte hotovo!
I zubní pasta může pomoci
Zubní pasta je sice rychlým, ale pouze dočasným řešení pro mírně nažloutlá světla. Nepomůže u silně znečištěných nebo poškozených světel. Může vám ovšem pomoci při mírných nedostatcích na světlech, použít byste však měli jen negelovou pastu. Postup je pak obdobný jako u speciální leštící pasty a jako bonus můžete nakonec přidat přípravek proti UV záření.
Sada na obnovu světlometů
V tomto případě si sice připlatíte, nicméně sada obsahuje všechny potřebné věci k vyčištění světel u auta včetně leštící pasty, mazacího spreje, leštících disků aj.
V případě použití sady byste měli postupovat následovně:
● Očistěte světlomety vodou a mýdlem a zakryjte okolí maskovací páskou.
● Naneste mazací sprej a začněte brousit jemným brusným papírem. Postupně používejte jemnější zrna, dokud povrch nebude rovnoměrně matný.
● Osušte světlomet a naneste leštící přípravek, který rozetřete, dokud čočka nezíská zpět lesk.
● Na závěr naneste tmel, který vytváří ochrannou vrstvu a prodlouží efekt.
Závěr
Ať už se rozhodnete světla u auta čistit jakýmkoliv způsobem, dbejte na to, aby jejich údržba byla dostatečná, a vy jste tak na vozovce chránili nejen sebe, ale i své okolí.
S příchodem zimy navíc majitele aut čekají i další svízele související s vlastnictvím pojízdného vozu. Přečíst si u nás například můžete, jak se vypořádat se zamrzlými dveřmi u auta.
I když vlastnit auto znamená svobodu, nese sebou řidič zodpovědnost jak za sebe, tak za ostatní v jeho okolí. Všem řidičům tedy přejeme šťastnou a opatrnou jízdu!
Zdroje: Hella bulbs, Autoklub, Smucler, Carvertical
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.