Motorky nebyly vždy jen pro „drsňáky“

Motorky nebyly vždy jen pro „drsňáky“

Motorku neboli motocykl dnes známe spíše jako dopravní prostředek pro „drsné chlapy“. Motorkáře vídáme na silnicích v kožených bundách a obepnutých kožených kalhotách, jak zběsile předjíždí jedno auto za druhým a v zatáčkách se naklání tak, až máme pocit, že se musí zákonitě převrátit. Když se řekne „motorkář“ většina z nás si asi představí muže, jehož svalnaté paže zdobí výrazná tetování nejrůznějších motivů a na hlavě má uvázaný šátek v pirátském stylu.

Tato zažitá definice však neplatila vždy. V době, kdy motocykly vznikaly vypadaly ještě tyto stroje, podobně jako lidi na nich „se prohánějící“, docela jinak. Vůbec první dopravní prostředek, který by se dal považovat za prapředka dnešní motorky spatřil světlo světa roku 1869, tedy před více než jedním stoletím. Tehdejší motorka měla podobu kola poháněného parou a vznikla ve Francii. Tento stroj uháněl závratnou rychlostí, která dosahovala až 14 kilometrů v hodině. Oproti dnešním motorkářům se tehdejší řidiči těchto motokol na nich proháněli často oblečeni v obleku s motýlkem, tedy naprosto jinak než jsme zvyklí dnes.

Podle pozdějších klasifikací měla být každá motorka poháněna motorem s vnitřním spalováním paliva, a tak francouzský výrobek nemohl být za motorku uznán. Prvním oficiálním konceptem motorky, která splňovala všechny definiční parametry se tak stala anglická trojkolka na benzín vyrobená o patnáct let později roku 1884. Ani České země však nezůstaly pozadu. První motorka u nás byla představena těsně před koncem století roku 1899 a v první půlce století následujícího, už se jich u nás po silnicích prohánělo několik.

I když dnešní motocykly prošly mnohými vylepšeními a modifikacemi a často ty prapůvodní modely už ani vzdáleně nepřipomínají, není občas na škodu se podívat zpátky do historie, jak to všechno začalo. Nejen milovníci historických motocyklů, ale i majitelé moderních motorek si jistě přijdou na své při návštěvě motomuzea, kde uvidí nejen nejrůznější modely starých typů motocyklů, ale také vývoj motorek v čase. Vzhledem k tomu, že motomuzea nenajdeme v každém městě, můžeme jejich návštěvu spojit i s příjemným výletem.

Každý z nás má nějaký koníček a znát jeho historii, nám pomůže si ho ještě více zamilovat.