Lidé už odpradávna míří k nebesům

Lidé už odpradávna míří k nebesům

V minulosti byly nejvýznamnější stavby, hrady a zámky vždy stavěny na kopci, aby byly výš než vše ostatní a měli tak strategickou polohu. Jakmile lidé dosáhli technického pokroku, stavěli stále vyšší a vyšší budovy. Dnes jsou za výškou budov jak praktické cíle, a to ušetření zastavěné plochy na zemi, tak i neustálá lidská soutěživost o to, kdo dosáhne výš.

Časy, kdy lidé v úžasu obdivovali Eiffelovu věž v Paříži jako nejvyšší stavbu světa, jsou dávno pryč. Tímto titulem se momentálně pyšní Burdž Chalífa v Dubaji se svými neuvěřitelnými 828 metry ale i ta bude brzy překonána kilometrovou stavbou.

U nás světových rekordů zatím nedosahujeme, naše nejvyšší budova AZ Tower v Brně postavená v roce 2013 má v nejvyšším bodě “pouhých” 116 metrů. Většina staveb, které se u nás dají označit pojmem nejvyšší, byla zbudována za socialismu. Tehdy se stavělo ve velkém, nejvyšší panelový dům v Česku byl postaven v roce 1980, a ve 23. podlaží ve výšce 81 metrů už se mnohým může zamotat hlava.

Bez vyspělé techniky by ovšem žádná ze staveb nemohla vzniknout. Zapomeňme teď na mrakodrapy a podívejme se kolem sebe. Všude najdeme řadu výškových budov, které by nemohly být postaveny bez jeřábnických prací. Největší rozvoj nastal po vynálezu elektrické energie, díky které můžeme stavět takřka neomezeně. Historie jeřábů, jakožto kladkostroje používajícího se na zvedání těžkých břemen je však mnohem starší. Práci s jeřábem používali lidé již v dobách antiky, kdy byly tyto stroje poháněné lidskou silou.

Dnes jsou jeřábnické práce mnohdy potřeba i při stavbě rodinného domu, autojeřáb se snadno dopraví na místo a pomůže se zvedáním těžkých břemen, a to především těžkých nosných trámů. Pronájem jeřábu se může hodit i při umisťování bazénu nebo zahradního domku.