Lehká, odolná a krásná

Lehká, odolná a krásná

Tak jako si pro sebe kupujeme obuv, musíme u vozidla pomýšlet na pneumatiky. Jednou z možností je koupit alu kola neboli elektrony či litá kola. Jde o kola vyrobená ze slitiny lehkých kovů jako je hliník nebo hořčík. Vlastnosti alu kol se liší od klasických ocelových. Alu kola zlepšují jízdní vlastnosti vozidla a řidiči je často kupují pro jejich atraktivní a sportovní design.

Základním parametrem při nákupu je průměr kola. Velikost se udává v palcích, běžně se elektrony vyrábějí v průměru od 14 do 22 palců. Čím větší kolo je, tím větší jsou obvykle pořizovací náklady. Druhým důležitým parametrem je šířka kola. Pokud bychom si špatně vybrali průměr a šířku, kola bychom na vozidlo vůbec nemohli nasadit. Základní údaje, podle kterých si kola vybíráme, jsou uevedena v technickém průkazu.

Řidiči někdy zapomínají na další parametr, kterým je počet šroubů a matic. Před nákupem kol je dobré si zkontrolovat, kolika šrouby a maticemi se kola budou upevňovat, abyste později nelitovali zbytečně vynaložené investice. Označení ET určuje, nakolik bude kolo vysunuté ve vztahu k blatníku, obecně platí, že čím je ET vyšší, tím více bude kolo v blatníku schované.

Elektronová kola byla původně určena pro závodní auta, ale protože na vozidle velmi dobře vypadají, začali je automobiloví fanoušci kupovat i na osobní auta. Dnes se vyrábí šikoká škála modelů alu kol, v mnoha provedeních a mnoha barvách, takže si vybere opravdu každý. Elektronová kola mají řadu předností, jsou například mnohem lehčí než klasická, takže při jejich montáži se dá celková hmotnost vozu snížit až o několik kilogramů. Řízení vozidla s alu koly je pohodlnější a přináší i úsporu paliva. Alu kola mají vynikající tepelnou vodivost, umožňují lepší proudění vzduchu, takže se snižuje riziko přehřátí brzdového systému. Jsou také mnohem odolnější vůči deformaci, nepodléhají korozi a není třeba k nim pořizovat poklice. Jejich pořizovací cena je ale vyšší a náročnější je jejich údržba.