Kde najít dobíjecí stanice elektromobilů, postup nabití a ceny

Kde najít dobíjecí stanice elektromobilů, postup nabití a ceny

Výrobci elektromobilů doporučují udržovat baterii nabitou na 20–80 %. U ultrarychlých veřejných dobíjecích stanic můžete doplnit energii pro dalších 200 kilometrů jízdy už za 10 minut. Mezitím si stihnete například pohodlně nakoupit nebo si zajít na kávu a můžete pokračovat v jízdě. Kde všude lze najít dobíjecí stanice elektromobilů? Kolik veřejných nabíječek v České republice vůbec funguje? Jaké existují typy a kolik utratíte? Dozvíte se v dnešním článku.

nabijeci stanice

Elektromobilita v ČR

V České republice bylo v dubnu 2024 podle dat Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA) a Ministerstva dopravy registrováno přibližně 25 tisíc osobních elektromobilů. Všech osobních aut dohromady je přitom registrováno 6,4 milionu. Elektromobil je tak v České republice stále rarita, brzy by se to však mohlo změnit. Stupňující se tlak na snižování škodlivých emisí ve výfukových plynech spalovacích motorů si však vynucuje stále větší příklon k elektromobilitě.

Kde najít dobíjecí stanice elektromobilů?

Majitelé elektromobilů mohou svůj vůz nabít doma pomocí domácí nabíjecí stanice. Jedná se o tzv. WallBox. Většina majitelů ji má v garáži a vůz tak jednoduše nabíjí přes noc. Druhou možností je nabít elektromobil u zaměstnavatele, který vybudoval dobíjecí stanice elektromobilů na pracovišti. Další možností je dobíjení vozu pomocí veřejných dobíjecích stanic. Ty mají stále vyšší výkon, takže nabíjení již netrvá tak dlouho jako v minulosti.

Česká republika má v současnosti již přes 4 300 dobíjecích bodů na 2 300 stanicích. Investice do rozvoje elektromobility nejen v rámci Operačního plánu Doprava stále rostou. Česku tak patří 13. pozice v hustotě nabíječek v rámci EU.

Dobíjecí stanice elektromobilů se nachází na většině čerpacích stanic. Jsou převážně v blízkosti dálnickolem hlavních dopravních tepen. Nabíjecí stanice však naleznete i mimo ně. Jsou rovněž v areálu obchodních center, na parkovišti některých supermarketů a také na pozemcích, které vlastní energetické firmy s vlastní sítí nabíječek (ČZ, Ionity, E.ON, PRE). Nejhustší síť nabíjecích stanic má hlavní město Praha, Středočeský a Jihomoravský kraj.

Přinášíme přehled aplikací a webových stránek, které vám pomohou, kde najít dobíjecí stanice elektromobilů.

  • Plugshare.com – Po celém světě oblíbená populární webová stránka a aplikace zobrazuje více než 300 000 stanic po celém světě. Mimo jiné nabízí plánování cesty, v rámci kterého lze cestu rozvrhnout tak, aby vyhovovala vašemu elektromobilu a jeho dojezdu. Tuto cestu je také možné sdílet s Google Maps.
  • OpenChargeMap.org – Nabízí interaktivní mapu s filtry a přehledy jednotlivých zemí. Jedná se o Open Data stránku, takže každý může přidat příspěvek s novou lokalitou.
  • Tesla – Tesla má pro své vozy speciální nabíjecí stanice. Jejich seznam a interaktivní mapu je možné najít přímo na webových stránkách společnosti. Navíc je možné použít filtr k nalezení stanic SuperCharger, které jsou v současnosti nejrychlejší nabíjecí stanice. V České republice se nacházejí v Praze, v Brně, na dálnici D1 u sjezdu na Pelhřimov a v Olomouci.
  • EV Mapa – Webové rozhraní a aplikace, která umožňuje nejen najít potřebné nabíjecí stanice ale i zanechávat komentáře, hodnocení a fotografie ke každé stanici. Rovněž je možné nabíjecí stanice filtrovat dle různých kritérií, například podle toho zda máte zájem o AC či DC nabíjecí stanici, či si lze vybírat dle výkonu, a je také možné dálkově stanici aktivovat a poté služby pomocí aplikace zaplatit. V případě zájmu se nabízí i možnost stát se jedním z poskytovatelů. V případě, že si instalujete vlastní dobíjecí stanici, můžete se aktivně podílet na rozvoji tohoto nového trendu.

Elektromobilita

Kolik stojí dobíjecí stanice elektromobilů?

Cena za dobíjení elektromobilu se odvíjí od provozovatele nabíjecí stanice. Obecně však platí, že čím nižší výkon nabíječka má, tím méně za nabíjení zaplatíte. Ceny jsou uvedeny v korunách za každou kWh:

  • AC stanice – ceny se pohybují okolo 10 Kč,
  • DC stanice – přibližně 15 Kč,
  • SuperCharger – přibližně 20 Kč (další poplatky navíc za nabíjení nad limity času a kapacity. jsou to přibližně 2 Kč za minutu).