Hydraulická ruka pomocníkem autodopravců

Hydraulická ruka pomocníkem autodopravců

Současná doba přeje rozvoji firem, jejich aktivit a realizaci nových záměrů. To s sebou nese zvýšené nároky na autodopravu, zejména nákladní, a také na přepravu nákladu a odvoz materiálu i zboží. Své o tom ví, Vladimír Würz z obce Kostelní Hlavno. Když začal v roce 1997 podnikat v nákladní dopravě, byla situace jiná než dnes. Nároky na přepravu různých předmětů i sypkého materiálu stoupaly, a tak si pořídil také hydraulickou ruku. Dnes si nedovede představit, jak by se bez tohoto vybavení obešel.

Hydraulická ruka se využívá nejen pro manipulaci s přepravovaným materiálem, v některých případech také nahrazuje funkci menšího jeřábu. Umožňuje totiž manipulovat s různými břemeny. Hydraulickou ruku obsluha ovládá přímo z kabiny vozidla, s některými rukami je možné pracovat pomocí dálkového ovládání rádiem. Práce s hydraulickou rukou je pak bezpečnější a přesnější. Obsluha má navíc „volné ruce“ a může si bez dalšího pomocníka přivázat nebo odvázat břemeno.

Hydraulická ruka nachází uplatnění nejen v terénu, ale i v halách a menších prostorech, protože je oproti hlavě jeřábu daleko menší. S pomocí hydraulické ruky se dají přesunovat a přepravovat mobilní buňky, opravovat rozvodné sítě, montovat konstrukce a strojní linky v halách, přesunovat panely, sloupy, stavební materiál a jiné předměty. Hydraulická ruka dokonce umožňuje usadit velmi rozměrné sochy na požadované, často vyvýšené místo.

Hydraulická ruka umožňuje práci i pod úrovní terénu. Dá se s ní například těžit a následně přemisťovat na jiné místo písek, štěrk, kačírek nebo i zemina. Dalším užitečným vybavením, které se používá spolu s hydraulickou rukou, je hydraulický drapák. Je neocenitelný při vybírání bláta, kalů nebo kejdy z kanalizačních vpustí a menších jímek.

Hydraulická ruka se používá také pro odvoz osobních automobilů odtahovými vozidly. Místo háku má rám se závěsy, aby mohla zdvihnout osobní automobil na plošinu odtahového vozu. Pro nakládku nepotřebuje příliš prostoru, z řady zaparkovaných vozů dokáže vytáhnout jediné. Tento způsob je navíc šetrný k autům, který jsou zaparkovaná se zařazenou rychlostí.