Jaká je životnost paneláku? Záleží na materiálu a správné péči!

Jaká je životnost paneláku? Záleží na materiálu a správné péči!

Bydlení v panelových domech je pozůstatkem minulého režimu, ale stále je u Čechů velmi oblíbené – zejména pro svou relativní finanční dostupnost. Jakou ale může mít takový panelový dům životnost? A co vše je potřeba zařídit a pohlídat, chceme-li jeho životnost co možná nejvíce prodloužit? Na tyto a další otázky vám odpoví náš dnešní článek.

Nejdříve trocha historie

Jak už bylo řečeno, největší boom panelové domy zažívali v padesátých letech minulého století.  Lidé se totiž z venkova stěhovali do větších měst za prací (nejčastěji ve velkých fabrikách) a  v celém východním bloku tak narůstala poptávka po bydlení. Výstavba panelových domů byla tak rychlým a efektivním řešením, jak postavit co nejvíce domů za nepříliš velké peníze.

Průkopníkem této výstavby byl Tomáš Baťa, který jako první využil výstavby domů z litinových betonových modulů.

Co je tedy panelák?

Panelové domy jsou tvořeny modulárními betonovými bloky, které se na stavbě montují do finální podoby. Oficiálně se tento typ konstrukce označuje jako „konstrukční stěnový systém z prefabrikovaných panelů“.

Dnes je panelová technologie považována za zastaralou, a moderní výstavba se vrací k tradičním materiálům, jako jsou cihly a tvárnice, které mají vylepšené termoizolační vlastnosti. Další oblíbenou alternativou je použití monolitických betonových konstrukcí, které se vyrábějí přímo na stavbě.

panelove_domy

Jaká je životnost panelových domů?

Při návrhu konstrukcí panelových domů inženýři počítali s jejich životností kolem 30, maximálně však 50 let.

Pokud by tato předpokládaná životnost platila, většina panelových domů v českých městech by už dnes neexistovala.

První panelové domy se začaly stavět už v 50. letech minulého století, ale jejich největší rozmach nastal v 70. a 80. letech.

Po roce 1989 však výstavba panelových domů u nás zcela skončila a betonárny se začaly zaměřovat na jiné produkty, například venkovní dlažbu či ploty.

Podle odborníků se dnes u panelových domů počítá s životností až 100 let! Ovšem platí zde pravidlo, že je potřeba pravidelně stavby kontrolovat a rovněž je nechat projít nutnými rekonstrukcemi, abychom této životnosti dosáhli.

Jak prodloužit životnost paneláku?

Jak už bylo řečeno, nutné je kromě kontrol stavu budovy také provádět rekonstrukce. V poslední době se často vyměňuje staré umakartové jádro v bytových jednotkách (o čemž jsme psali v jednom z našich článků).

Nutné je také kontrolovat stav elektrických rozvodů. Špatné rozvody z nevhodného materiálu mohou snadno způsobit požár,

Rovněž je také uváděno, že rekonstrukce by měla být opravdu kvalitní a i při zateplování si dát pozor na správné provedení je více než na místě.

Největší problémy panelových domů

V České republice patří mezi hlavní problémy panelových domů skutečnost, že často narušily vzhled starobylých částí měst, kam se architektonicky vůbec nehodí. Šedivá sídliště se stala jedním ze symbolů socialismu a esteticky bývají často kritizována.

Zvuková a tepelná izolace

Jedním z nejzásadnějších problémů paneláků je nedostatečná tepelná a zvuková izolace. V době jejich výstavby se těmto aspektům nevěnovala velká pozornost, což dnes vede k nevyhovujícím podmínkám. Izolace mezi panely je často opotřebovaná nebo vydrolená, což způsobuje úniky tepla a zatékání.
Z tohoto důvodu se v širokém měřítku provádí zateplování fasád, výměna oken a vylepšování vzhledu domů – často i za použití veselejších barev. Stejně tak je nutná rekonstrukce střech.

Ne všechny problémy vyřešíme rekonstrukcí

Některé problémy, dané samotnou konstrukcí paneláků, jsou prakticky neřešitelné. Patří mezi ně například přenos hluku, kdy obyvatelé často slyší, co se děje v sousedním bytě nebo nad nimi. Přenos hluku probíhá jak stupačkami, tak i betonovou konstrukcí, přičemž izolace podlah a stropů může situaci zlepšit pouze částečně. Další nevýhody zahrnují problémy s elektroinstalací a zastaralá umakartová bytová jádra.

Výstavba panelových domů už je u nás přežitkem a přestože se můžeme snažit jejich životnost prodlužovat, některé zdroje (například ČVUT) uvádí, že k zániku panelových domů jednoho dne prostě dojde, ať se budeme snažit jak chceme. Na místě je tedy připravit se na to, že budoucí generace budou muset bydlení řešit jinak a paneláky tak jednou provždy zaniknou.