Léčiva potřebují všichni z nás. Ať už vás trápí rýma, bolest hlavy, kloubů, chřipka nebo závažnější onemocnění – snad na všechny uvedené i neuvedené neduhy existuje prášek, kapky nebo jiná forma léčivého přípravku. Jak si ovšem můžeme být jistí, že jsou všechny tyto látky bezpečné? Kdo za toto zodpovídá a jak tento proces vypadá si povíme v dnešním článku.
Farmakovigilance – slovo z cizího jazyka
Toto slovo, které se může zdát býti téměř jazykolamem, pod sebou označuje proces, který zkoumá rizika a nežádoucí účinky léků a zároveň o těchto informacích spravuje zdravotnické pracovníky a pacienty.
To proto, aby došlo ke zlepšení bezpečného a efektivního užívání léčivých přípravků. Jakékoli nežádoucí účinky, které se vám během užívání léků objeví, byste měli neprodleně hlásit svému lékaři.
Kdo kontroluje léky?
V České republice má nad kontrolou léčiv pravomoce a povinnosti Státní ústav pro kontrolu léčiv, který spadá pod Ministerstvo zdravotnictví České republiky.
Informace se samozřejmě týkají léčiv a to například o změnách regisrace učitých přípravků, databáze ale i dostupnost léků. Najdete zde dokonce i encyklopedii léčiv, lékáren a klinických hodnocení.
Zásady při podávání léčiv
Ve zdravotnických zařízeních se musí personál držet spoustou pravidel, pokud jde o podávání léčiv svým pacientům. Některé jsou nabíledni – správný lék správnému pacientovi, správná dávka, správný způsob podání i čas. Tohle ovšem platí i u laiků.
Zdravotničtí zaměstnanci se ovšem musí i naučit léky rozlišovat podle jejich účinku a způsobu podání, přičemž chemické složení léků je v tomto případě zásadní:
Označení | Význam |
---|---|
FORTE | silný |
BIFORTE | 2krát silný |
MITTE | slabý |
RETARD | prodloužený účinek |
DUPLEX | dvojitý účinek |
Vyhrazená léčiva
Těmito léčivy se rozumí takové, které můžete bez lékařského předpisu a dohledu užívat mimo lékárny a zdravotnická zařízení. Tyto léky jsou tedy volně prodejné – to znamená, že nepotřebuje k jejich koupy recept nebo e-recept od doktora. Mezi takové léky patří například ty, které obsahují paracetamol (Paralen) nebo ibuprofen.
Bezpečné skladování léčiv
Pokud si v lékárně koupíte lék, je nutné ho skladovat dle uvedených doporučení. Ty naleznete na příbalovém letáku, nebo se můžete zeptat přímo v lékárně.
Obecně je doporučeno, abyste veškeré léky skladovali doma v lékárničce. Pokud máte doma děti, je nutné dbát na to, aby tato lékárnička byla zamčená a v nejlepším případě mimo dosah dítěte (například na vysoké polici, kam dítě nemá přístup).
Léky v lékárničce je třeba pravidelně kontrolovat – důležité je sledovat datum expirace. Prošlé léky ztrácejí svoji účinnost a mohou být pro váš organismus i nebezpečné.
Výpadky léků – proč k nim dochází?
Výpadky léků, tedy nedostatek určitého léčiva, se bohužel stává. Možná si někteří čtenáři pamatují, že k výpadkům docházelo zejména v době Covidu-19 a největších karantén.
Za výpadky stojí více faktorů – může jít o nedostatky ve výrobním procesu – lék se nepotkal se spotřebou nebo se léků nevyrobilo dost. Chybět ovšem mohou i látky pro výrobu, které jsou z větší části dopravovány z Asie, ale chybět mohou i látky na výrobu obalů k léčivům.
Zdroje: Siad, MUNI, Lékárnické kapky
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.