Život s řidičským průkazem v sobě skýtá spousty výhod a nezávislost na městské hromadné dopravě, zároveň s ním ovšem přichází i řada nových rizik, kterým musí řidiči předcházet, a taktéž pravidla, kterými je třeba se na silnici řídit. Tato pravidla pomáhají zůstat v bezpečí nejen řidičům, ale i jejich okolí.
Neoddělitelně do skupiny těchto pravidel patří povolená rychlost. Většina lidí si představí nejvyšší povolenou rychlost, kterou mohou řidiči po vozovkách jezdit. Věděli jste ale, že existuje i nejnižší povolená rychlost?
V dnešním článku se budeme povolené rychlosti věnovat a snad tak všem čtenářům předáme důležité informace k tomuto tématu.
Něco k dopravním značkám
Než se pustíme do výčtu nejnižších a nejvyšších povolených rychlostí na českých silnicích, nebylo by od věci pobavit se nejprve o dopravních značkách. Ty je samozřejmě nutné pro pohyb na vozovce znát.
Značku, která značí maximální povolenou rychlost v obci velká část řidičů buďto přehlíží, nebo jí dokonce nevěnují pozornost. V roce 2017 počet přestupků ve formě překročení nejvyšší povolené rychlosti v obci činil 129 949 případů. Ministerstvo dopravy České republiky uvádí, že v roce 2023 bezmála třetina postihovaných řidičů a řidiček překročila v obci povolenou rychlost do 20 km/h, o 10 % více z nich pak o více než 20 km/h.
V případě, že řidič projede obcí až na konec, mimo obec je nejvyšší povolená rychlost 90 km/h. Na tuto skutečnost ho upozorní značka konce obce (název obce přeškrtnutý červenou čárou).
Jak je to v případě dálnic?
Dálnice jsou komunikace s nejvyšší maximální povolenou rychlostí. Vzhledem ke koncentraci aut na těchto vozovkách je tedy velmi nutné se tímto limitem řídit. Řidiči by si zároveň měli udržovat od jednotlivých aut na vozovce dostatečný odstup.
Horní rychlostní limit se v případě dálnic pohybuje na 130 hm/h. V případě dálnic je ale nutno dodržovat i rychlost minimální, což (ne)řidičům nemusí být příliš známo.
Minimální povolenou rychlost na dálnici upravuje Zákon 361/2000 Sbírky, kde se praví následující:
Z tohoto faktu sice neodvodíme nejnižší povolenou rychlost, avšak logicky si můžeme odvodit, že nemá-li vozidlo konstrukční rychlost vyšší než 80 km/h, na dálnici nemá povolen přístup – například slabší motocykly by tedy na dálnici neměli co pohledávat.
Mohu tedy jet na dálnici méně než 80 km/h?
Z výše uvedeného by se někomu mohlo zdát, že na dálnici nelze jet méně než 80 km/h, to je však omyl! Pokud se pohybuje řidič na dálniční vozovce, měl by jet zejména tak, aby nebrzdil bezdůvodně provoz, jelikož dálnice slouží k rychlému překonání delších vzdáleností, ale sám řidič by si měl připadat bezpečně a jet tedy tak, aby rychlost byla přiměřená jeho schopnostem.
Obecně tedy platí v případě dálnic tyto pravidla:
- na dálnici není povolena jízda motorových vozidel, které nedosáhnou rychlosti 80 km/h
- to ovšem neznamená, že nemůže řidič jet pomaleji (např. v případě kolony)
Vyjímka v případě obcí
Ačkoli z výše uvedeného tedy platí, že na dálnici nemají co dělat vozidla, jejichž nejvyšší možná rychlost je méně než 80 km/h, platí zde vyjímka. Jde o ty části dálnice, které procházejí obcí. V tomto případě může tímto úsekem projet i motorové vozidlo, které zvládne pouze 65 km/h.
Značka C6a
Na dálnici se občas může vyskytnout i značka C6a. Jde o kulatou modrou značku s bílým okrajem a bílým číslem 30 uprostřed. Označuje nejnižší povolenou rychlost v daném úseku (v případě, že provoz není omezen například dopravními komplikacemi/pracemi, povětrnostními podmínkami aj.).
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.