Když se v autě vybije baterie, není problém ji znovu nabít, abyste mohli své auto opět uvést do provozu. Avšak potřebujete k tomu startovací kabely, druhé auto a trpělivost. Nebo ne? Co se stane v případě, kdy se vám autobaterie vybije někde mimo civilizaci – je možné nabít akumulátor bez nabíječky a bez startovacích kabelů? Dozvíte se v dnešním článku!
Vybitá autobaterie
K vybití akumulátoru může dojít z několika důvodů. Zřejmě tím nejčastějším je ten, že řidiči, jejichž vůz není vybaven zvukovým signálem upozorňujícím na rozsvícení světel při vypnutí motoru, zaparkují a nechají rozsvíceno. Dalším důvodem může být stáří baterie a její nižší životnost. Když pak vozidlo není delší dobu v provozu, baterie se postupně vybíjí a výkon, který jí zůstane, nestačí k nastartování. Nejrychleji se starší baterie vybíjejí v zimě, kdy teploty klesají v ranních hodinách hluboko pod bod mrazu a vybití je rychlejší.
Jak nabít autobaterii?
Existuje relativně hodně možností, jak nabít úplně vybitou baterii v autě. A to i v případě, že vaše výbava neobsahuje startovací kabely, ani startovací box a vy se zrovna nacházíte uprostřed ničeho. Představíme vám několik efektivních způsobů, jak nastartovat auto s vybitou baterií, a to nejen bez použití kabelů, ale i bez použití autonabíječky. A naštěstí si s tím poradí každý, takže nepotřebujete dovednosti automechanika.
Je důležité rozlišovat, zda se jedná o auto s manuální převodovkou, nebo s automatickou převodovkou. Postupy, jak nastartovat auto s vybitou baterií se totiž liší právě na základě typu převodovky.
Jak nastartovat auto s manuální převodovkou
Zřejmě nejznámější metodou, jak nabít autobaterii bez kabelů, je roztlačení, roztažení a puštění z kopce. Pozor – takto startovat motor je možné pouze u aut s manuální převodovkou!
Pokud jste obeznámeni s principem spalovacího motoru a fungování automobilu, je to výhodou (nikoli podmínkou). Nouzovým způsobem startování motoru je roztlačit auto. Potřebujete jednoho člověka, který bude sedět za volantem a druhého, který poslouží jako tlačná síla. Mírný kopec je lepší než rovina. Posaďte se za volant a otočte klíčkem v zapalování – pouze do první pozice, ještě nestartujte. Zařaďte dvojku, stůjte na spojce a uvolněte brzdu. Druhý člověk auto roztlačí na tempo svižné chůze a vy můžete spojku pustit. Auto s mírným zacukáním nastartuje.
Máte-li k dispozici další auto, můžete s jeho pomocí auto s vybitou baterií roztáhnout na laně. Tuto metodu znají určitě starší řidiči, kteří takto rozjížděli malé motorky a staré Škodovky.
U moderních aut startování puštěním z kopce či roztlačením není vhodné, jelikož hrozí poškození katalyzátoru a u dieselových motorů přeskočení řemenu. Máte-li novější model, raději zainvestujte do autonabíječky. Jejich cena začíná už na 500 Kč a naštěstí se dá pořídit téměř na všech čerpacích stanicích.
Jak nastartovat auto s vybitou baterií?
Další možností, jak nastartovat bez kabelů, je pomocí heveru a lana. Posaďte se do auta, dejte klíček do zapalování. Zařaďte dvojku či trojku, otočte klíčkem a v tuto chvíli můžete jít ven z auta. Hever umístěte pod podvozek a přední část auta nadzvedněte tak, aby se hnací kola nedotýkala země. Vezměte lano a namotejte ho na kolo. Čtyři otočení by měla být dostačující. S lanem pak škubněte tak, aby se kolo začalo točit. Jestliže se vám podařilo nastartovat, sedněte do auta a vyřaďte na neutrál.
Jak nastartovat auto s automatickou převodovkou
Jste-li majitelé aut s automatickou převodovkou, je pro vás situace dost komplikovaná. Za žádnou cenu se nepokoušejte auto roztahovat ani roztahovat! Jelikož auta s automatickou převodovkou fungují na diametrálně odlišném principu, s vybitou baterií nefunguje palivové čerpadlo a nedochází k promazávání motoru. Hrozí proklouznutí rozvodového řemene, jehož důsledkem je oprava v řádu několik desítek tisíc korun. Auta s automatickou převodovkou, jejichž akumulátor je vybitý, lze startovat pouze pomocí startovacích kabelů a autonabíječky (popřípadě té solární).
Jak nabít úplně vybitou baterii?
Pokud nemáte autonabíječku či přístup k elektrické energii, naštěstí v dnešní době funguje řada přelomových řešení. Příkladem je solární nabíječka autobaterií. Rozhodně doporučujeme zahrnout ji do výbavy. Tyto fotovoltaické panely slouží jako externí nabíječka využívající obnovitelný zdroj energie. Stačí vám tedy jen sluneční svit a za pár desítek minut můžete vidět, jak nastartovat auto s vybitou baterií pomocí sluneční energie. Solární nabíječky pro dobíjení akumulátorů fungují přes zásuvku zapalování a dostupné jsou s různým nabíjecím výkonem a v různých velikostech.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.