V posledních letech přibývá počet domácností, které si pořizují klimatizace kvůli rostoucímu počtu horkých dnů. Nejnákladnějším obdobím v roce však není léto, ale topná sezóna. O oba procesy, tedy chlazení i topení, se přitom zvládne postarat jediné zařízení! Díky celoročnímu využití se z klimatizace stává univerzální přístroj, který svou úsporou energie přináší návratnost investic. Topení klimatizací přináší výhody, ale i nevýhody. V našem článku se zaměříme na pozitiva i negativa vytápění klimatizací, představíme vám, jak funguje topení klimatizací a kolik stojí vytápění klimatizací.
Klimatizace jako zdroj tepla?
Topení klimatizací v zimě je velmi úsporný, efektivní, rychlý a ekologický způsob vytápění domácnosti. Klimatizaci můžete pořídit za relativně nízkou cenu a představuje tak ideální řešení do mnoha domácností.
Na rozdíl od ostatních typů tepelných čerpadel předává tepelný výkon přímo vzduchu v domácnosti, aniž by k tomu využívalo otopnou soustavu. Díky tomu je topení klimatizací velice efektivní a dosahuje vysokého topného faktoru.
Jak funguje topení klimatizací?
Klimatizační jednotka, která v létě ochlazuje interiér, může sloužit jako zdroj vytápění. Klimatizace tak funguje na principu tepelného čerpadla typu vzduch-vzduch.
Jak topit klimatizací? Chcete-li využívat topení klimatizací v zimě, v klimatizační jednotce obrátíte způsob distribuce tepla. Chladivo tak bude procházet obráceně. Vnější jednotka získává teplo z okolního vzduchu, ochlazuje se a kondenzuje vlhkost, zatímco vnitřní jednotka topí a ohřívá vzduch v interiéru.
Topení klimatizací poskytuje až trojnásobný teplotní výkon při stejném elektrickém příkonu jako je u klasického elektrického topení, kterým je například přímotop. Klimatizace tak dosahuje vysokého topného faktoru. Tento princip řadí vytápění klimatizací mezi jeden z nejúčinnějších a zároveň nejekonomičtějších způsobů topení vůbec.
Jak velkou místnost vytopí klimatizace?
Pokud máte v plánu topit v zimě klimatizací, zajímá vás, jak velkou místnost vytopí klimatizace. Výkon je základní parametr při výběru klimatizační jednotky. Čím je větší místnost, kterou chcete chladit nebo vytápět, tím samozřejmě musí být větší výkon klimatizační jednotky.
Jako příklad uvedeme běžný pokoj o délce 7 metrů, šířce 3,5 metru a výšce stropu 2,8 metru. Objem místnosti je 69 m3 a vhodnou volbou je tedy klimatizace o výkonu chlazení 2,5kW.
Pokud má místnost specifické teplotní podmínky (např. velká okna, kam navíc větší část dne svítí slunce, nebo je to podkroví, případně plochá černá střecha, nebo je zde instalováno více elektrických spotřebičů s velkým odběrem) je nezbytné výkon klimatizace ještě navýšit. Všechny tyto aspekty musí být pro posouzení vhodného výkonu jednotky brány v úvahu.
Jestliže potřebujete klimatizovat více místností, je vhodnější pořídit tzv. multisplitovou jednotku. To znamená, že máte klimatizaci rozvedenou např. do pěti místností a máte jednu venkovní jednotku a přitom každá vnitřní jednotka může být jiná.
Kolik elektřiny spotřebuje klimatizace?
Soustavu klimatizace pohání elektřina, jejíž provoz však vychází poměrně levně. Účinnost splitové klimatizace označujeme jako sezónní koeficient energetické efektivity (SEER = Seasonal Energy Efficiency Ratio) a sezónní topný faktor (SCOP = Seasonal Coefficient of Perfomance). Tyto veličiny vyjadřují poměr mezi užitkem a spotřebovanou energií.
Pokud například potřebujete 1 kWh elektřiny, abyste v červnu ze svého bytu odstranili 6 kWh tepla, potom SEER se bude rovnat 6. Jestliže bude spotřeba činit 1 kWh elektřiny, abyste v lednu do své domácnosti dostali 5 kWh tepla, potom SCOP se bude rovnat 5.
Přibližnou efektivitu zjistíte podle třídy energetické účinnosti, kterou naleznete na každém novém spotřebiči v Evropské unii. Pořizovací cena záleží nejen na její účinnosti, ale taktéž na její výkonnosti a hluku.
Kolik stojí vytápění klimatizací?
Vzorový příklad:
Kolik stojí vytápění klimatizací? Pokud vezmeme následující hodnoty, vypočteme si hodinovou a denní spotřebu i spotřebu za celou topnou sezónu vytápění klimatizací. Příklad uvádíme na nástěnné klimatizační jednotce, která je schopná vytopit byt o velkosti 80-100 m2.
- 1 kWh = 6,00 Kč (sazba D57d – dle aktuálních ceníků a typu smlouvy)
- Příkon klimatizace energetické třídy A++ v režimu topení = 1,1 kW (odpovídá průměrnému maximálnímu příkonu)
Spotřeba za jednu hodinu:
Cena za jednu hodinu topení klimatizací = 1,1 × 6,00 Kč = 6,60 Kč/h.
Spotřeba za jeden den:
Poběží-li klimatizace 12 hodin denně (a spotřebuje tak 13,2 kWh/den), bude stát 1 den vytápění 13,2 × 6,00 Kč = 79,20 Kč.
Spotřeba za topnou sezónu (180 dní v roce):
Za celou topnou sezónu bude stát provoz klimatizace 180 × 79,20 Kč = 14 256 Kč.
Výhody topení klimatizací v zimě
Mezi pozitivní aspekty vytápění klimatizací patří:
- Rychlost vytápění – Klimatizace mohou rychle zahřát místnost, což je užitečné při náhlém poklesu teploty, nebo když přijede na víkend na chalupu.
- Možnost chlazení v létě – Klimatizace může sloužit jak k vytápění, tak i k chlazení, což je dvojitý benefit.
- Jednoduchá instalace – Zejména mobilní klimatizace nevyžaduje složitou instalaci a lze ji přesouvat podle potřeby.
- Nižší investice – Pořízení klimatizace, resp. tepelného čerpadla vzduch-vzduch vás vyjde nejlevněji ze všech typů tepelných čerpadel.
Nevýhody topení klimatizací v zimě
Vytápění klimatizací má i negativní aspekty. Zde je jejich výčet:
- Vyšší provozní náklady – Provoz klimatizace jako zdroje tepla může být dražší v porovnání s jinými topnými systémy.
- Nižší efektivita v extrémních podmínkách – V extrémně chladných podmínkách může klimatizace ztratit na účinnosti.
- Lokální vytápění – Klimatizace jsou obvykle vhodné pro vytápění jedné místnosti, ne celého domu.
- Vyšší hlučnost vnitřní jednotky.
- Nelze s ní ohřívat vodu.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.