Zpracování plechů je možné hned několika způsoby a pro laika je to učiněná věda. Pouze zkušený konstruktér, který zná technologie výroby a zpracování plechových dílů vám navrhne správný postup zpracování plechu s ohledem na vybavení jeho firmy a požadované funkční a mechanické vlastnosti dílu. Nejprve je potřeba si udělat jasno v tom, co se pod plechem v tomto významu rozumí. Plech je hutní polotovar ve tvaru kovové desky a vyrábí se tvářením, tedy kováním, tažením nebo válcováním. Zpracovává se za tepla i za studena v různých normalizovaných tloušťkách a rozměrech.
Tabule plechu je určena k dalšímu zpracování, a to je možné rozdělit do tří výrobnách etap. V rozvinutém tvaru se zpracovává řezáním a stříháním, do ohnutého tvaru se plech tvaruje pomocí ohýbání, skružování a lisování a v posledním kroku následují takzvané post procesní úpravy, které zahrnují obrábění přených otvorů, svařování, tepelné zpracování a povrchové úpravy. Pokud se zaměříme na první krok, kterým je řezání a stříhání, rozlišuje se řezání laserem, plamenem, plazmou a vodním paprskem, z nichž každé využívá jiných principů a je vhodné pro jiné záměry. Stříhání plechů protilehlými břity nožů je velmi rozšířené především díky nízké cenové náročnosti. Střižené hrany však zpravidla vyžadují další zpracování. Ohýbání neboli ohraňování se zpravidla provádí hned po řezání materiálu. Efektivní metodou při tvarování je lisování, se kterým pomáhají ohraňovací lisy. Tepelné zpracování plechů je nutné především kvůli svařování, kdy dochází k tepelnému ovlivnění v oblasti svaru.
Na zpracování plechů se zaměřuje firma JK Kovovýroba. Tato firma vám zajistí svařování, frézování, broušení, pálení plechů, ohýbání a vysekávání i CNC obrábění. Dále se zaměřuje na galvanotechniku a povrchové úpravy plechů a trýskování a pískování. Firmu najdete v Hořovicích a vždy se u ní můžete spolehnout na kvalitní služby a špičkový servis.