Nejen ostré náboje jsou ve válce to, čeho bychom se měli bát. Přestože se v průběhu času vyvinuly složité bojové stroje, které často připomínají spíše robota z budoucnosti než prostředek k boji s nepřítelem, existuje ještě jeden speciální druh zbraní, který nahání lidem hrůzu především tím, že není vidět. Jedná se o chemické zbraně.
Stejně jako střelné zbraně, také ty chemické prošly historickým vývojem, v průběhu kterého se využívalo hned několik druhů chemických látek. Zatímco některé měly jen malý dosah a oběti jen přechodně ochromily, jiné představovaly obávané a masové zabijáky.
Jedním z takových je třeba Fosgen. Jedná se o látku, která byla používána v dobách první světové války a do dnes je považována za jednu z nejhorších chemických zbraní vůbec. Odhaduje se, že se za války zasloužila o 80-85 procent všech úmrtí, což je opravdu děsivá statistika. Poprvé byla látka použita při bitvě na konci roku 1915, kdy ji německé letectvo shodilo na britské vojáky. Tento čin připravil na místě o život 120 lidí a více než tisíc dalších zranil. Při otravě fosgenem začnou zasaženým slzet oči, začnou kašlat, dusit se a na těle se jim objeví puchýře.
Chemické látky se však nepoužívaly jen v dávné historii, ale jsou účinnou zbraní také dnes. Podobně ničivé účinky má plyn Sarin, který v roce 2017 zabil stovky lidí v Sýrii. Přestože byl plyn používán už za druhé světové války, do povědomí lidí se dostal především po teroristickém útoku v tokijském metru v roce 1995. Členové kultu Óm Šinrikjó tehdy v ranní špičce vypustili plyn, který zabil 13 lidí, 50 vážně zranil a dalším 5000 způsobil problémy se zrakem. Sarin paralyzuje nervový systém člověka a projevuje se tlakem v očích, bolestí hlavy, dušností, kašlem či zvracením. Při zasažení tímto plynem se mohou objevovat také pocity úzkosti.
Vzhledem k tomu, že je plyn ze své podstaty neviditelný, je těžké přítomnost chemických zbraní odhalit. K tomuto účelu jsou vyvíjeny produkty pro detekci nejznámějších bojových chemických látek (CWA) či průmyslových látek.