To, jak kvalitní vzduch dýcháme v mnohém ovlivňuje naši pohodu. Ve vydýchaném prostředí se špatně soustředíme, bolí nás hlava, špatně se nám spí a pokud se škodliviny ve vzduch hromadí dlouhodobě, mohou negativně ovlivnit naše zdraví. Lidé tráví až 80 % svého času uvnitř budov, ať už to jsou kanceláře, obchody nebo právě vlastní domácnost. Ve své domácnosti máme největší šanci kvalitu vzduchu ovlivnit a prvků, které na ni mají vliv je mnoho.
Jedním problémem je příliš suchý vzduch, který napomáhá šíření prachu a víření malých částic a jejich usazování. Naopak ve vlhkém vzduchu si libují plísně a jiné bakterie, které opět našemu zdraví příliš neprospívají. Vlhkost trápí především starší domy nebo ty, které jsou nevhodně zateplené nebo mají špatně vyměněná okna. Nejzákladnějším způsobem, jak vyměnit vzduch v místnosti je větrání, které však ne vždy je nejlepší. Záleží na tom, kde bydlíte, pokud máte před domem rušnou silnici, příliš si nepomůžete, pouštíte si domu prach smog, ale i pyly, které mohou alergikům způsobovat problémy. Větráním také dochází k velkým tepelným ztrátám, které obzvlášť v zimě mohou být nepříjemné. Ani zahltit dům květinami, které přece čistí vzduch, zvlhčují ho a pohlcují prach není spásný nápad. Museli byste jich mít doma stovky, aby měly nezanedbatelný efekt.
Říkáte i, že v takovém případě neexistuje žádné řešení? Ale ano a tím je vzduchotechnika. Ta už zdaleka nemusí být jen v kancelářích nebo obchodních centrech, stále častěji se stává i běžným doplňkem domácností. Ta jako celek zajišťuje distribuci a úpravu vzduchu, zvlhčuje ho nebo odvlhčuje a může mít i pylové a další filtry. Také může sloužit jako klimatizace, kdy vzduch ochlazuje nebo v zimě pomáhá přihřívat.