Většinu zboží je třeba před prodejem zabalit. Obal prodává to, co je uvnitř, v mnoha případech je však nezbytný kvůli hygienickým normám. To platí zejména o potravinách. Balící stroje usnadní práci, mohou být v poloautomatické nebo automatické verzi.
V praxi se na balení používají zejména potravinářské stroje, a to na balení pekárenských výrobků, čokolády, sušenek, lahůdek, hotových jídel, masa, vajec, mléčných výrobků, ovoce, zeleniny, zmrzliny, mraženého zboží, nápojů a tekutin. A také krmiva pro zvířata a pamlsků pro ně.
Pečivo se balí do teplem smršťovací fólie nebo do ploché fólie, dělené na sáčky s jedním podélným a dvěma příčnými bočními svary. Krájený chléb se prodává v sáčcích s klipem nebo lacetkou, které umožňují opakované uzavření sáčku. Sáčky jsou uzavírány svářecími lištami z různých, i vrstvených materiálů tepelným svarem s datem ve svaru. Jednotlivé kousky pečiva, které jsou náchylné na pomačkání, se ukládají na podložní misku ve strech fólii. Na výrobky se aplikují etikety, a to přímo na obal, na krabice nebo na palety. Kartony se uzavírají pásky z polypropylenu, polyesteru, oceli nebo papíru.
Exklusivní balení mají bonboniéry a čokolády, a to systémem, kdy se fólie skládá na bocích výrobku. Páskování fólií se používá pro skupiny zboží s marketingovým balením nebo jako náhrada etikety. Balící sáčky se uzavírají standardní lepící páskou nebo systémem InnoSeal, který kombinuje lepící pásku s papírem a je zároveň garancí, že obal je neporušený. Hotové jídlo nebo saláty se balí do misek, trvanlivost se dá prodloužit použitím bariérových materiálů, dávkováním inertní atmosféry nebo mražením. Trvanlivost se u potravin dá prodloužit také použitím vakuových strojů. Termoformovací stroje spodní fólii promění v misku. Když je naplněna jídlem, přivaří se k ní vrchní fólie.